Kommun i Dalarnas län
Trafiksäkerhet i Säter
Under 2021–2025 omkom ingen i trafikolyckor i Säter, och 12 personer skadades svårt. Det motsvarar 21,3 dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år, mot 18,2 i riket. Det är den 143:e lägsta nivån bland 290 kommuner. 2025 omkom ingen, 1 skadades svårt och 26 lindrigt. Jämfört med 2016–2020 har antalet dödade och svårt skadade per invånare minskat med 15 procent.
Olyckorna över tid
Omkomna och svårt skadade per år
Säter, 2002–2025
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Omkomna | Svårt skadade | |
|---|---|---|
| 2002 | 1 | 17 |
| 2003 | 0 | 3 |
| 2004 | 1 | 6 |
| 2005 | 1 | 9 |
| 2006 | 0 | 5 |
| 2007 | 1 | 7 |
| 2008 | 1 | 13 |
| 2009 | 0 | 8 |
| 2010 | 0 | 3 |
| 2011 | 0 | 11 |
| 2012 | 3 | 6 |
| 2013 | 0 | 7 |
| 2014 | 1 | 4 |
| 2015 | 1 | 5 |
| 2016 | 1 | 2 |
| 2017 | 0 | 4 |
| 2018 | 0 | 1 |
| 2019 | 0 | 3 |
| 2020 | 0 | 3 |
| 2021 | 0 | 3 |
| 2022 | 0 | 1 |
| 2023 | 0 | 4 |
| 2024 | 0 | 3 |
| 2025 | 0 | 1 |
Dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år
glidande femårsgenomsnitt, Säter jämfört med riket
Säter: 78,1 (2006) till 21,3 (2025), högst 82,7 (2012), lägst 19,7 (2022); Riket: 52,4 (2006) till 18,2 (2025).
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Period | Säter | Riket |
|---|---|---|
| 2006 | 78,1 | 52,4 |
| 2007 | 60,0 | 50,2 |
| 2008 | 80,1 | 47,4 |
| 2009 | 82,1 | 45,6 |
| 2010 | 69,5 | 42,6 |
| 2011 | 80,7 | 40,2 |
| 2012 | 82,7 | 37,7 |
| 2013 | 69,9 | 35,2 |
| 2014 | 64,4 | 32,4 |
| 2015 | 69,7 | 31,2 |
| 2016 | 54,8 | 29,2 |
| 2017 | 45,4 | 27,4 |
| 2018 | 34,4 | 26,1 |
| 2019 | 30,6 | 24,9 |
| 2020 | 25,2 | 22,9 |
| 2021 | 25,1 | 21,4 |
| 2022 | 19,7 | 20,4 |
| 2023 | 25,0 | 19,3 |
| 2024 | 24,9 | 18,5 |
| 2025 | 21,3 | 18,2 |
Lindrigt skadade per år
Säter; påverkas också av hur ofta polisen rapporterar lindriga olyckor
Säter: 14 (2002) till 26 (2025), högst 38 (2004), lägst 12 (2010).
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Period | Säter |
|---|---|
| 2002 | 14 |
| 2003 | 32 |
| 2004 | 38 |
| 2005 | 21 |
| 2006 | 32 |
| 2007 | 25 |
| 2008 | 32 |
| 2009 | 17 |
| 2010 | 12 |
| 2011 | 20 |
| 2012 | 32 |
| 2013 | 32 |
| 2014 | 33 |
| 2015 | 23 |
| 2016 | 20 |
| 2017 | 25 |
| 2018 | 13 |
| 2019 | 23 |
| 2020 | 16 |
| 2021 | 23 |
| 2022 | 13 |
| 2023 | 16 |
| 2024 | 26 |
| 2025 | 26 |
Kommunerna i Dalarnas län
| Kommun | Per 100 000, 2021–2025 | Omkomna | Svårt skadade | Omkomna 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Avestaomkomna 4, svårt skadade 22, 2021–2025 | 22,9 | 4 | 22 | 0 |
| Borlängeomkomna 2, svårt skadade 27, 2021–2025 | 11,2 | 2 | 27 | 1 |
| Falunomkomna 3, svårt skadade 45, 2021–2025 | 16,0 | 3 | 45 | 2 |
| Gagnefomkomna 5, svårt skadade 6, 2021–2025 | 21,1 | 5 | 6 | 0 |
| Hedemoraomkomna 2, svårt skadade 21, 2021–2025 | 30,0 | 2 | 21 | 1 |
| Leksandomkomna 1, svårt skadade 12, 2021–2025 | 16,2 | 1 | 12 | 0 |
| Ludvikaomkomna 2, svårt skadade 35, 2021–2025 | 27,9 | 2 | 35 | 0 |
| Malung-Sälenomkomna 1, svårt skadade 19, 2021–2025 | 39,3 | 1 | 19 | 0 |
| Moraomkomna 3, svårt skadade 32, 2021–2025 | 34,0 | 3 | 32 | 0 |
| Orsaomkomna 0, svårt skadade 18, 2021–2025 | 52,1 | 0 | 18 | 0 |
| Rättvikomkomna 0, svårt skadade 11, 2021–2025 | 19,9 | 0 | 11 | 0 |
| Smedjebackenomkomna 4, svårt skadade 22, 2021–2025 | 47,8 | 4 | 22 | 0 |
| Säteromkomna 0, svårt skadade 12, 2021–2025 | 21,3 | 0 | 12 | 0 |
| Vansbroomkomna 2, svårt skadade 15, 2021–2025 | 50,3 | 2 | 15 | 2 |
| Älvdalenomkomna 7, svårt skadade 26, 2021–2025 | 95,2 | 7 | 26 | 4 |
Dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år, 2021–2025. Länet: 25,0, riket: 18,2.
Senaste trafikolyckorna enligt polisen
- 17 sep 07.27 Trafikolycka, Säter
Notiserna är polisens inledande uppgifter och kan ändras, och polisregionerna skriver dem i olika omfattning. De ingår inte i statistiken ovan. Källa: Polismyndigheten, händelsenotiser (polisen.se).
Vanliga frågor om trafiken i Säter
Hur många dör i trafiken i Säter?
Ingen omkom i polisrapporterade trafikolyckor i Säter under 2021–2025; 12 personer skadades svårt.
Är trafiken i Säter farligare än i resten av Sverige?
Säter hade 21,3 dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år under 2021–2025, mot 18,2 i riket, den 143:e lägsta nivån av 290 kommuner. Olyckorna räknas där de hände, så genomfartstrafik på stora vägar räknas in även när de skadade bor någon annanstans.
Har trafikolyckorna i Säter minskat?
Dödade och svårt skadade per invånare har minskat med 15 procent mellan 2016–2020 och 2021–2025 (25,2 mot 21,3 per 100 000 och år). I riket var förändringen −20 procent.
Så läser du siffrorna
Siffrorna är Trafikanalys officiella statistik över polisrapporterade vägtrafikolyckor med personskada. Varje olycka räknas i kommunen där den hände, så en kommun med en stor genomfartsled får också med olyckor där de skadade bor någon annanstans.
Omkommen är den som dör inom 30 dagar efter olyckan. Svårt skadad är den som enligt polisens bedömning fått en allvarlig skada eller lagts in på sjukhus. Många olyckor, särskilt cykelolyckor utan motorfordon, når aldrig polisen.
Antalen per kommun är små och kan svänga mycket mellan åren. Därför jämför vi fem år i taget och delar med kommunens folkmängd samma år. Placeringen räknas bland 290 kommuner, med högst nivå först.