Kommun i Västerbottens län
Trafiksäkerhet i Nordmaling
Under 2021–2025 omkom 1 person och 8 skadades svårt i trafikolyckor i Nordmaling. Det motsvarar 25,7 dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år, mot 18,2 i riket. Det är den 102:a högsta nivån bland 290 kommuner. 2025 omkom ingen, 1 skadades svårt och 13 lindrigt. Jämfört med 2016–2020 har antalet dödade och svårt skadade per invånare minskat med 30 procent.
Olyckorna över tid
Omkomna och svårt skadade per år
Nordmaling, 2002–2025
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Omkomna | Svårt skadade | |
|---|---|---|
| 2002 | 0 | 9 |
| 2003 | 3 | 4 |
| 2004 | 0 | 4 |
| 2005 | 1 | 6 |
| 2006 | 1 | 6 |
| 2007 | 0 | 7 |
| 2008 | 0 | 9 |
| 2009 | 0 | 6 |
| 2010 | 0 | 3 |
| 2011 | 1 | 6 |
| 2012 | 0 | 1 |
| 2013 | 0 | 3 |
| 2014 | 0 | 1 |
| 2015 | 2 | 2 |
| 2016 | 0 | 4 |
| 2017 | 0 | 2 |
| 2018 | 0 | 5 |
| 2019 | 0 | 1 |
| 2020 | 0 | 1 |
| 2021 | 0 | 1 |
| 2022 | 0 | 3 |
| 2023 | 1 | 3 |
| 2024 | 0 | 0 |
| 2025 | 0 | 1 |
Dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år
glidande femårsgenomsnitt, Nordmaling jämfört med riket
Nordmaling: 90,4 (2006) till 25,7 (2025), högst 97,7 (2009), lägst 25,5 (2024); Riket: 52,4 (2006) till 18,2 (2025).
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Period | Nordmaling | Riket |
|---|---|---|
| 2006 | 90,4 | 52,4 |
| 2007 | 85,4 | 50,2 |
| 2008 | 91,6 | 47,4 |
| 2009 | 97,7 | 45,6 |
| 2010 | 87,8 | 42,6 |
| 2011 | 88,6 | 40,2 |
| 2012 | 72,7 | 37,7 |
| 2013 | 56,4 | 35,2 |
| 2014 | 42,5 | 32,4 |
| 2015 | 45,4 | 31,2 |
| 2016 | 36,8 | 29,2 |
| 2017 | 39,6 | 27,4 |
| 2018 | 45,1 | 26,1 |
| 2019 | 45,0 | 24,9 |
| 2020 | 36,5 | 22,9 |
| 2021 | 28,1 | 21,4 |
| 2022 | 31,0 | 20,4 |
| 2023 | 28,2 | 19,3 |
| 2024 | 25,5 | 18,5 |
| 2025 | 25,7 | 18,2 |
Lindrigt skadade per år
Nordmaling; påverkas också av hur ofta polisen rapporterar lindriga olyckor
Nordmaling: 19 (2002) till 13 (2025), högst 22 (2005), lägst 6 (2019).
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Period | Nordmaling |
|---|---|
| 2002 | 19 |
| 2003 | 15 |
| 2004 | 14 |
| 2005 | 22 |
| 2006 | 21 |
| 2007 | 19 |
| 2008 | 18 |
| 2009 | 21 |
| 2010 | 21 |
| 2011 | 13 |
| 2012 | 17 |
| 2013 | 9 |
| 2014 | 13 |
| 2015 | 12 |
| 2016 | 9 |
| 2017 | 11 |
| 2018 | 18 |
| 2019 | 6 |
| 2020 | 8 |
| 2021 | 8 |
| 2022 | 11 |
| 2023 | 13 |
| 2024 | 10 |
| 2025 | 13 |
Kommunerna i Västerbottens län
| Kommun | Per 100 000, 2021–2025 | Omkomna | Svårt skadade | Omkomna 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Bjurholmomkomna 2, svårt skadade 6, 2021–2025 | 67,7 | 2 | 6 | 1 |
| Doroteaomkomna 0, svårt skadade 3, 2021–2025 | 25,5 | 0 | 3 | 0 |
| Lyckseleomkomna 0, svårt skadade 28, 2021–2025 | 45,9 | 0 | 28 | 0 |
| Malåomkomna 1, svårt skadade 5, 2021–2025 | 40,1 | 1 | 5 | 0 |
| Nordmalingomkomna 1, svårt skadade 8, 2021–2025 | 25,7 | 1 | 8 | 0 |
| Norsjöomkomna 2, svårt skadade 8, 2021–2025 | 50,9 | 2 | 8 | 1 |
| Robertsforsomkomna 3, svårt skadade 12, 2021–2025 | 44,7 | 3 | 12 | 1 |
| Skellefteåomkomna 11, svårt skadade 96, 2021–2025 | 28,3 | 11 | 96 | 2 |
| Sorseleomkomna 0, svårt skadade 4, 2021–2025 | 33,3 | 0 | 4 | 0 |
| Storumanomkomna 7, svårt skadade 14, 2021–2025 | 74,2 | 7 | 14 | 1 |
| Umeåomkomna 5, svårt skadade 116, 2021–2025 | 18,2 | 5 | 116 | 1 |
| Vilhelminaomkomna 1, svårt skadade 32, 2021–2025 | 104,5 | 1 | 32 | 0 |
| Vindelnomkomna 1, svårt skadade 12, 2021–2025 | 47,5 | 1 | 12 | 0 |
| Vännäsomkomna 1, svårt skadade 11, 2021–2025 | 26,4 | 1 | 11 | 0 |
| Åseleomkomna 0, svårt skadade 17, 2021–2025 | 124,0 | 0 | 17 | 0 |
Dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år, 2021–2025. Länet: 29,3, riket: 18,2.
Senaste trafikolyckorna enligt polisen
- 5 sep 10.06 Trafikolycka, Nordmaling
- 5 aug 11.57 Trafikolycka, Nordmaling
- 16 maj 12.31 Trafikolycka, Nordmaling
- 23 apr 07.23 Trafikolycka, Nordmaling
Notiserna är polisens inledande uppgifter och kan ändras, och polisregionerna skriver dem i olika omfattning. De ingår inte i statistiken ovan. Källa: Polismyndigheten, händelsenotiser (polisen.se).
Vanliga frågor om trafiken i Nordmaling
Hur många dör i trafiken i Nordmaling?
Under 2021–2025 omkom 1 person och 8 skadades svårt i polisrapporterade trafikolyckor i Nordmaling. 2025 omkom 0.
Är trafiken i Nordmaling farligare än i resten av Sverige?
Nordmaling hade 25,7 dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år under 2021–2025, mot 18,2 i riket, den 102:a högsta nivån av 290 kommuner. Olyckorna räknas där de hände, så genomfartstrafik på stora vägar räknas in även när de skadade bor någon annanstans.
Har trafikolyckorna i Nordmaling minskat?
Dödade och svårt skadade per invånare har minskat med 30 procent mellan 2016–2020 och 2021–2025 (36,5 mot 25,7 per 100 000 och år). I riket var förändringen −20 procent.
Så läser du siffrorna
Siffrorna är Trafikanalys officiella statistik över polisrapporterade vägtrafikolyckor med personskada. Varje olycka räknas i kommunen där den hände, så en kommun med en stor genomfartsled får också med olyckor där de skadade bor någon annanstans.
Omkommen är den som dör inom 30 dagar efter olyckan. Svårt skadad är den som enligt polisens bedömning fått en allvarlig skada eller lagts in på sjukhus. Många olyckor, särskilt cykelolyckor utan motorfordon, når aldrig polisen.
Antalen per kommun är små och kan svänga mycket mellan åren. Därför jämför vi fem år i taget och delar med kommunens folkmängd samma år. Placeringen räknas bland 290 kommuner, med högst nivå först.