Kommun i Stockholms län
Trafiksäkerhet i Sundbyberg
Under 2021–2025 omkom 2 personer och 18 skadades svårt i trafikolyckor i Sundbyberg. Det motsvarar 7,2 dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år, mot 18,2 i riket. Det är den 9:e lägsta nivån bland 290 kommuner. 2025 omkom 2 personer, 6 skadades svårt och 45 lindrigt. Jämfört med 2016–2020 har antalet dödade och svårt skadade per invånare minskat med 17 procent.
Olyckorna över tid
Omkomna och svårt skadade per år
Sundbyberg, 2002–2025
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Omkomna | Svårt skadade | |
|---|---|---|
| 2002 | 2 | 22 |
| 2003 | 0 | 17 |
| 2004 | 1 | 13 |
| 2005 | 0 | 14 |
| 2006 | 0 | 19 |
| 2007 | 1 | 7 |
| 2008 | 1 | 10 |
| 2009 | 0 | 13 |
| 2010 | 0 | 7 |
| 2011 | 0 | 4 |
| 2012 | 0 | 7 |
| 2013 | 0 | 9 |
| 2014 | 0 | 2 |
| 2015 | 0 | 4 |
| 2016 | 0 | 9 |
| 2017 | 0 | 3 |
| 2018 | 0 | 6 |
| 2019 | 0 | 3 |
| 2020 | 0 | 1 |
| 2021 | 0 | 3 |
| 2022 | 0 | 3 |
| 2023 | 0 | 5 |
| 2024 | 0 | 1 |
| 2025 | 2 | 6 |
Dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år
glidande femårsgenomsnitt, Sundbyberg jämfört med riket
Sundbyberg: 51,9 (2006) till 7,2 (2025), lägst 4,8 (2024); Riket: 52,4 (2006) till 18,2 (2025).
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Period | Sundbyberg | Riket |
|---|---|---|
| 2006 | 51,9 | 52,4 |
| 2007 | 42,2 | 50,2 |
| 2008 | 38,2 | 47,4 |
| 2009 | 36,8 | 45,6 |
| 2010 | 32,0 | 42,6 |
| 2011 | 23,1 | 40,2 |
| 2012 | 21,9 | 37,7 |
| 2013 | 20,2 | 35,2 |
| 2014 | 14,2 | 32,4 |
| 2015 | 12,3 | 31,2 |
| 2016 | 14,1 | 29,2 |
| 2017 | 11,8 | 27,4 |
| 2018 | 10,1 | 26,1 |
| 2019 | 10,2 | 24,9 |
| 2020 | 8,7 | 22,9 |
| 2021 | 6,2 | 21,4 |
| 2022 | 6,1 | 20,4 |
| 2023 | 5,6 | 19,3 |
| 2024 | 4,8 | 18,5 |
| 2025 | 7,2 | 18,2 |
Lindrigt skadade per år
Sundbyberg; påverkas också av hur ofta polisen rapporterar lindriga olyckor
Sundbyberg: 66 (2002) till 45 (2025), lägst 20 (2014).
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Period | Sundbyberg |
|---|---|
| 2002 | 66 |
| 2003 | 42 |
| 2004 | 62 |
| 2005 | 52 |
| 2006 | 49 |
| 2007 | 47 |
| 2008 | 41 |
| 2009 | 36 |
| 2010 | 46 |
| 2011 | 41 |
| 2012 | 33 |
| 2013 | 38 |
| 2014 | 20 |
| 2015 | 38 |
| 2016 | 38 |
| 2017 | 39 |
| 2018 | 28 |
| 2019 | 35 |
| 2020 | 42 |
| 2021 | 39 |
| 2022 | 35 |
| 2023 | 36 |
| 2024 | 37 |
| 2025 | 45 |
Kommunerna i Stockholms län
| Kommun | Per 100 000, 2021–2025 | Omkomna | Svårt skadade | Omkomna 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Botkyrkaomkomna 2, svårt skadade 98, 2021–2025 | 20,9 | 2 | 98 | 2 |
| Danderydomkomna 0, svårt skadade 16, 2021–2025 | 9,8 | 0 | 16 | 0 |
| Ekeröomkomna 4, svårt skadade 25, 2021–2025 | 20,0 | 4 | 25 | 1 |
| Haningeomkomna 7, svårt skadade 89, 2021–2025 | 19,4 | 7 | 89 | 3 |
| Huddingeomkomna 6, svårt skadade 66, 2021–2025 | 12,6 | 6 | 66 | 0 |
| Järfällaomkomna 3, svårt skadade 44, 2021–2025 | 10,9 | 3 | 44 | 0 |
| Lidingöomkomna 0, svårt skadade 21, 2021–2025 | 8,7 | 0 | 21 | 0 |
| Nackaomkomna 0, svårt skadade 52, 2021–2025 | 9,4 | 0 | 52 | 0 |
| Norrtäljeomkomna 17, svårt skadade 93, 2021–2025 | 33,4 | 17 | 93 | 3 |
| Nykvarnomkomna 3, svårt skadade 10, 2021–2025 | 21,7 | 3 | 10 | 0 |
| Nynäshamnomkomna 5, svårt skadade 41, 2021–2025 | 30,5 | 5 | 41 | 0 |
| Salemomkomna 6, svårt skadade 13, 2021–2025 | 21,9 | 6 | 13 | 1 |
| Sigtunaomkomna 6, svårt skadade 67, 2021–2025 | 28,1 | 6 | 67 | 1 |
| Sollentunaomkomna 0, svårt skadade 50, 2021–2025 | 13,0 | 0 | 50 | 0 |
| Solnaomkomna 1, svårt skadade 68, 2021–2025 | 16,1 | 1 | 68 | 0 |
| Stockholmomkomna 31, svårt skadade 527, 2021–2025 | 11,3 | 31 | 527 | 6 |
| Sundbybergomkomna 2, svårt skadade 18, 2021–2025 | 7,2 | 2 | 18 | 2 |
| Södertäljeomkomna 6, svårt skadade 81, 2021–2025 | 17,0 | 6 | 81 | 1 |
| Tyresöomkomna 1, svårt skadade 18, 2021–2025 | 7,7 | 1 | 18 | 1 |
| Täbyomkomna 0, svårt skadade 35, 2021–2025 | 9,2 | 0 | 35 | 0 |
| Upplands Väsbyomkomna 3, svårt skadade 23, 2021–2025 | 10,5 | 3 | 23 | 0 |
| Upplands-Broomkomna 3, svårt skadade 36, 2021–2025 | 24,2 | 3 | 36 | 0 |
| Vallentunaomkomna 7, svårt skadade 36, 2021–2025 | 24,6 | 7 | 36 | 1 |
| Vaxholmomkomna 0, svårt skadade 17, 2021–2025 | 28,8 | 0 | 17 | 0 |
| Värmdöomkomna 7, svårt skadade 55, 2021–2025 | 26,7 | 7 | 55 | 2 |
| Österåkeromkomna 1, svårt skadade 35, 2021–2025 | 14,6 | 1 | 35 | 0 |
Dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år, 2021–2025. Länet: 14,3, riket: 18,2.
Senaste trafikolyckorna enligt polisen
- 19 aug 15.48 Trafikolycka, Sundbyberg
- 15 jul 17.25 Trafikolycka, personskada, Sundbyberg
Notiserna är polisens inledande uppgifter och kan ändras, och polisregionerna skriver dem i olika omfattning. De ingår inte i statistiken ovan. Källa: Polismyndigheten, händelsenotiser (polisen.se).
Vanliga frågor om trafiken i Sundbyberg
Hur många dör i trafiken i Sundbyberg?
Under 2021–2025 omkom 2 personer och 18 skadades svårt i polisrapporterade trafikolyckor i Sundbyberg. 2025 omkom 2.
Är trafiken i Sundbyberg farligare än i resten av Sverige?
Sundbyberg hade 7,2 dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år under 2021–2025, mot 18,2 i riket, den 9:e lägsta nivån av 290 kommuner. Olyckorna räknas där de hände, så genomfartstrafik på stora vägar räknas in även när de skadade bor någon annanstans.
Har trafikolyckorna i Sundbyberg minskat?
Dödade och svårt skadade per invånare har minskat med 17 procent mellan 2016–2020 och 2021–2025 (8,7 mot 7,2 per 100 000 och år). I riket var förändringen −20 procent.
Så läser du siffrorna
Siffrorna är Trafikanalys officiella statistik över polisrapporterade vägtrafikolyckor med personskada. Varje olycka räknas i kommunen där den hände, så en kommun med en stor genomfartsled får också med olyckor där de skadade bor någon annanstans.
Omkommen är den som dör inom 30 dagar efter olyckan. Svårt skadad är den som enligt polisens bedömning fått en allvarlig skada eller lagts in på sjukhus. Många olyckor, särskilt cykelolyckor utan motorfordon, når aldrig polisen.
Antalen per kommun är små och kan svänga mycket mellan åren. Därför jämför vi fem år i taget och delar med kommunens folkmängd samma år. Placeringen räknas bland 290 kommuner, med högst nivå först.