Kommun i Stockholms län
Trafiksäkerhet i Täby
Under 2021–2025 omkom ingen i trafikolyckor i Täby, och 35 personer skadades svårt. Det motsvarar 9,2 dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år, mot 18,2 i riket. Det är den 16:e lägsta nivån bland 290 kommuner. 2025 omkom ingen, 5 skadades svårt och 68 lindrigt. Jämfört med 2016–2020 har antalet dödade och svårt skadade per invånare minskat med 43 procent.
Olyckorna över tid
Omkomna och svårt skadade per år
Täby, 2002–2025
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Omkomna | Svårt skadade | |
|---|---|---|
| 2002 | 1 | 23 |
| 2003 | 4 | 25 |
| 2004 | 1 | 31 |
| 2005 | 3 | 27 |
| 2006 | 0 | 21 |
| 2007 | 1 | 19 |
| 2008 | 3 | 10 |
| 2009 | 0 | 16 |
| 2010 | 1 | 9 |
| 2011 | 1 | 11 |
| 2012 | 1 | 16 |
| 2013 | 0 | 16 |
| 2014 | 1 | 11 |
| 2015 | 0 | 9 |
| 2016 | 1 | 9 |
| 2017 | 0 | 14 |
| 2018 | 1 | 15 |
| 2019 | 0 | 7 |
| 2020 | 0 | 10 |
| 2021 | 0 | 5 |
| 2022 | 0 | 7 |
| 2023 | 0 | 7 |
| 2024 | 0 | 11 |
| 2025 | 0 | 5 |
Dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år
glidande femårsgenomsnitt, Täby jämfört med riket
Täby: 44,9 (2006) till 9,2 (2025); Riket: 52,4 (2006) till 18,2 (2025).
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Period | Täby | Riket |
|---|---|---|
| 2006 | 44,9 | 52,4 |
| 2007 | 43,4 | 50,2 |
| 2008 | 37,9 | 47,4 |
| 2009 | 32,4 | 45,6 |
| 2010 | 25,7 | 42,6 |
| 2011 | 22,5 | 40,2 |
| 2012 | 21,3 | 37,7 |
| 2013 | 22,0 | 35,2 |
| 2014 | 20,5 | 32,4 |
| 2015 | 19,9 | 31,2 |
| 2016 | 19,0 | 29,2 |
| 2017 | 17,9 | 27,4 |
| 2018 | 17,6 | 26,1 |
| 2019 | 16,0 | 24,9 |
| 2020 | 16,0 | 22,9 |
| 2021 | 14,4 | 21,4 |
| 2022 | 12,3 | 20,4 |
| 2023 | 9,7 | 19,3 |
| 2024 | 10,6 | 18,5 |
| 2025 | 9,2 | 18,2 |
Lindrigt skadade per år
Täby; påverkas också av hur ofta polisen rapporterar lindriga olyckor
Täby: 137 (2002) till 68 (2025), högst 152 (2005), lägst 53 (2024).
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Period | Täby |
|---|---|
| 2002 | 137 |
| 2003 | 116 |
| 2004 | 129 |
| 2005 | 152 |
| 2006 | 111 |
| 2007 | 106 |
| 2008 | 128 |
| 2009 | 90 |
| 2010 | 103 |
| 2011 | 83 |
| 2012 | 85 |
| 2013 | 85 |
| 2014 | 68 |
| 2015 | 75 |
| 2016 | 73 |
| 2017 | 89 |
| 2018 | 85 |
| 2019 | 69 |
| 2020 | 75 |
| 2021 | 74 |
| 2022 | 85 |
| 2023 | 74 |
| 2024 | 53 |
| 2025 | 68 |
Kommunerna i Stockholms län
| Kommun | Per 100 000, 2021–2025 | Omkomna | Svårt skadade | Omkomna 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Botkyrkaomkomna 2, svårt skadade 98, 2021–2025 | 20,9 | 2 | 98 | 2 |
| Danderydomkomna 0, svårt skadade 16, 2021–2025 | 9,8 | 0 | 16 | 0 |
| Ekeröomkomna 4, svårt skadade 25, 2021–2025 | 20,0 | 4 | 25 | 1 |
| Haningeomkomna 7, svårt skadade 89, 2021–2025 | 19,4 | 7 | 89 | 3 |
| Huddingeomkomna 6, svårt skadade 66, 2021–2025 | 12,6 | 6 | 66 | 0 |
| Järfällaomkomna 3, svårt skadade 44, 2021–2025 | 10,9 | 3 | 44 | 0 |
| Lidingöomkomna 0, svårt skadade 21, 2021–2025 | 8,7 | 0 | 21 | 0 |
| Nackaomkomna 0, svårt skadade 52, 2021–2025 | 9,4 | 0 | 52 | 0 |
| Norrtäljeomkomna 17, svårt skadade 93, 2021–2025 | 33,4 | 17 | 93 | 3 |
| Nykvarnomkomna 3, svårt skadade 10, 2021–2025 | 21,7 | 3 | 10 | 0 |
| Nynäshamnomkomna 5, svårt skadade 41, 2021–2025 | 30,5 | 5 | 41 | 0 |
| Salemomkomna 6, svårt skadade 13, 2021–2025 | 21,9 | 6 | 13 | 1 |
| Sigtunaomkomna 6, svårt skadade 67, 2021–2025 | 28,1 | 6 | 67 | 1 |
| Sollentunaomkomna 0, svårt skadade 50, 2021–2025 | 13,0 | 0 | 50 | 0 |
| Solnaomkomna 1, svårt skadade 68, 2021–2025 | 16,1 | 1 | 68 | 0 |
| Stockholmomkomna 31, svårt skadade 527, 2021–2025 | 11,3 | 31 | 527 | 6 |
| Sundbybergomkomna 2, svårt skadade 18, 2021–2025 | 7,2 | 2 | 18 | 2 |
| Södertäljeomkomna 6, svårt skadade 81, 2021–2025 | 17,0 | 6 | 81 | 1 |
| Tyresöomkomna 1, svårt skadade 18, 2021–2025 | 7,7 | 1 | 18 | 1 |
| Täbyomkomna 0, svårt skadade 35, 2021–2025 | 9,2 | 0 | 35 | 0 |
| Upplands Väsbyomkomna 3, svårt skadade 23, 2021–2025 | 10,5 | 3 | 23 | 0 |
| Upplands-Broomkomna 3, svårt skadade 36, 2021–2025 | 24,2 | 3 | 36 | 0 |
| Vallentunaomkomna 7, svårt skadade 36, 2021–2025 | 24,6 | 7 | 36 | 1 |
| Vaxholmomkomna 0, svårt skadade 17, 2021–2025 | 28,8 | 0 | 17 | 0 |
| Värmdöomkomna 7, svårt skadade 55, 2021–2025 | 26,7 | 7 | 55 | 2 |
| Österåkeromkomna 1, svårt skadade 35, 2021–2025 | 14,6 | 1 | 35 | 0 |
Dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år, 2021–2025. Länet: 14,3, riket: 18,2.
Senaste trafikolyckorna enligt polisen
- 26 okt 17.02 Trafikolycka, personskada, Täby
- 28 sep 16.45 Trafikolycka, Täby
- 14 sep 09.28 Trafikolycka, personskada, Täby
- 4 aug 16.13 Trafikolycka, personskada, Täby
- 27 jun 14.23 Trafikolycka, personskada, Täby
- 21 maj 15.01 Trafikolycka, Täby
- 5 maj 15.40 Trafikolycka, personskada, Täby
Notiserna är polisens inledande uppgifter och kan ändras, och polisregionerna skriver dem i olika omfattning. De ingår inte i statistiken ovan. Källa: Polismyndigheten, händelsenotiser (polisen.se).
Vanliga frågor om trafiken i Täby
Hur många dör i trafiken i Täby?
Ingen omkom i polisrapporterade trafikolyckor i Täby under 2021–2025; 35 personer skadades svårt.
Är trafiken i Täby farligare än i resten av Sverige?
Täby hade 9,2 dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år under 2021–2025, mot 18,2 i riket, den 16:e lägsta nivån av 290 kommuner. Olyckorna räknas där de hände, så genomfartstrafik på stora vägar räknas in även när de skadade bor någon annanstans.
Har trafikolyckorna i Täby minskat?
Dödade och svårt skadade per invånare har minskat med 43 procent mellan 2016–2020 och 2021–2025 (16,0 mot 9,2 per 100 000 och år). I riket var förändringen −20 procent.
Så läser du siffrorna
Siffrorna är Trafikanalys officiella statistik över polisrapporterade vägtrafikolyckor med personskada. Varje olycka räknas i kommunen där den hände, så en kommun med en stor genomfartsled får också med olyckor där de skadade bor någon annanstans.
Omkommen är den som dör inom 30 dagar efter olyckan. Svårt skadad är den som enligt polisens bedömning fått en allvarlig skada eller lagts in på sjukhus. Många olyckor, särskilt cykelolyckor utan motorfordon, når aldrig polisen.
Antalen per kommun är små och kan svänga mycket mellan åren. Därför jämför vi fem år i taget och delar med kommunens folkmängd samma år. Placeringen räknas bland 290 kommuner, med högst nivå först.