Norden Digital

Vad kör Sverige / Essunga

Vad kör Essunga

De senaste tolv månaderna registrerades 77 nya personbilar i Essunga. 31,2 procent var rena elbilar (82:a lägsta av 290), 12,2 procentenheter mer än året innan. Räknar man in laddhybrider var 44,2 procent laddbara. I september 2026 var elbilsandelen 75,0 procent, mot 47,2 procent i riket.

Elbilsandel, 12 månader
31,2%
riket 40,7 %; +12,2 p.e. på ett år
82:a lägsta av 290
Elbilsandel, september 2026
75,0%
4 nya bilar den månaden; riket 47,2 %
Laddbara bilar, 12 månader
44,2%
el plus laddhybrid
18:e lägsta av 290
Nya personbilar, 12 månader
77
13,9 per 1 000 invånare

Utveckling

Elbilsandel bland nya bilar, rullande 12 månader

Essunga jämfört med riket, procent

Källa: SCB/Trafikanalys, nyregistreringar

Nya personbilar per drivmedel, senaste 12 månaderna

oktober 2025 till september 2026

Källa: SCB/Trafikanalys, nyregistreringar

Nya personbilar per drivmedel och år

andel av årets nyregistreringar i Essunga

Källa: SCB/Trafikanalys, nyregistreringar

Antal nya personbilar per år

hela år

Källa: SCB/Trafikanalys, nyregistreringar

Grannar i länet

KommunElbilsandel 12 månLaddbara 12 månNya bilar 12 mån
Strömstad58,1 %71,1 %463
Lerum52,5 %69,2 %993
Tjörn50,7 %68,0 %369
Härryda50,6 %68,8 %860
Uddevalla50,3 %71,5 %1 412
Partille50,0 %67,2 %882
Bollebygd49,8 %66,0 %215
Stenungsund49,3 %67,1 %605
Trollhättan47,6 %65,9 %1 383
Ale46,9 %61,9 %522
Sotenäs46,8 %68,5 %235
Tanum46,1 %63,4 %232
Tranemo46,0 %63,5 %189
Lilla Edet45,7 %67,8 %311
Lysekil44,8 %58,5 %482
Göteborg44,1 %69,0 %15 864
Öckerö43,6 %62,4 %266
Mölndal43,5 %69,5 %3 195
Orust43,2 %60,6 %259
Tidaholm42,1 %61,4 %145
Mellerud41,4 %59,4 %128
Hjo41,3 %61,3 %155
Vara41,1 %65,7 %265
Borås40,5 %61,7 %3 041
Munkedal40,4 %62,2 %193
Skövde39,4 %57,4 %1 821
Åmål38,8 %61,6 %263
Vårgårda38,7 %51,8 %168
Kungälv38,6 %58,5 %1 474
Skara37,6 %54,3 %394
Vänersborg37,2 %54,9 %747
Tibro36,8 %60,3 %174
Falköping36,8 %53,1 %593
Mariestad36,3 %52,6 %586
Ulricehamn35,8 %57,3 %579
Färgelanda35,2 %51,9 %54
Töreboda35,2 %54,3 %162
Mark34,5 %52,9 %1 171
Götene34,4 %54,6 %262
Lidköping34,2 %51,1 %2 059
Herrljunga32,6 %59,1 %132
Essunga31,2 %44,2 %77
Dals-Ed31,1 %44,3 %61
Grästorp30,6 %50,6 %85
Karlsborg30,1 %46,0 %113
Alingsås29,9 %49,8 %1 590
Bengtsfors26,8 %48,8 %123
Svenljunga26,4 %52,1 %144
Gullspång25,3 %44,6 %83

Rena elbilar är bilar med enbart eldrift. Laddbara bilar omfattar även laddhybrider. Siffrorna avser nyregistrerade personbilar i kommunen, inte hela bilparken; andelen elbilar i trafik är lägre. Källa: SCB/Trafikanalys, till och med september 2026.