De senaste tolv månaderna registrerades 1 383 nya personbilar i Trollhättan. 47,6 procent var rena elbilar (24:e högsta av 290), 8,3 procentenheter mer än året innan. Räknar man in laddhybrider var 65,9 procent laddbara. I september 2026 var elbilsandelen 47,7 procent, mot 47,2 procent i riket.
Trollhättan jämfört med riket, procent
Källa: SCB/Trafikanalys, nyregistreringar
oktober 2025 till september 2026
Källa: SCB/Trafikanalys, nyregistreringar
andel av årets nyregistreringar i Trollhättan
Källa: SCB/Trafikanalys, nyregistreringar
hela år
Källa: SCB/Trafikanalys, nyregistreringar
| Kommun | Elbilsandel 12 mån | Laddbara 12 mån | Nya bilar 12 mån |
|---|---|---|---|
| Strömstad | 58,1 % | 71,1 % | 463 |
| Lerum | 52,5 % | 69,2 % | 993 |
| Tjörn | 50,7 % | 68,0 % | 369 |
| Härryda | 50,6 % | 68,8 % | 860 |
| Uddevalla | 50,3 % | 71,5 % | 1 412 |
| Partille | 50,0 % | 67,2 % | 882 |
| Bollebygd | 49,8 % | 66,0 % | 215 |
| Stenungsund | 49,3 % | 67,1 % | 605 |
| Trollhättan | 47,6 % | 65,9 % | 1 383 |
| Ale | 46,9 % | 61,9 % | 522 |
| Sotenäs | 46,8 % | 68,5 % | 235 |
| Tanum | 46,1 % | 63,4 % | 232 |
| Tranemo | 46,0 % | 63,5 % | 189 |
| Lilla Edet | 45,7 % | 67,8 % | 311 |
| Lysekil | 44,8 % | 58,5 % | 482 |
| Göteborg | 44,1 % | 69,0 % | 15 864 |
| Öckerö | 43,6 % | 62,4 % | 266 |
| Mölndal | 43,5 % | 69,5 % | 3 195 |
| Orust | 43,2 % | 60,6 % | 259 |
| Tidaholm | 42,1 % | 61,4 % | 145 |
| Mellerud | 41,4 % | 59,4 % | 128 |
| Hjo | 41,3 % | 61,3 % | 155 |
| Vara | 41,1 % | 65,7 % | 265 |
| Borås | 40,5 % | 61,7 % | 3 041 |
| Munkedal | 40,4 % | 62,2 % | 193 |
| Skövde | 39,4 % | 57,4 % | 1 821 |
| Åmål | 38,8 % | 61,6 % | 263 |
| Vårgårda | 38,7 % | 51,8 % | 168 |
| Kungälv | 38,6 % | 58,5 % | 1 474 |
| Skara | 37,6 % | 54,3 % | 394 |
| Vänersborg | 37,2 % | 54,9 % | 747 |
| Tibro | 36,8 % | 60,3 % | 174 |
| Falköping | 36,8 % | 53,1 % | 593 |
| Mariestad | 36,3 % | 52,6 % | 586 |
| Ulricehamn | 35,8 % | 57,3 % | 579 |
| Färgelanda | 35,2 % | 51,9 % | 54 |
| Töreboda | 35,2 % | 54,3 % | 162 |
| Mark | 34,5 % | 52,9 % | 1 171 |
| Götene | 34,4 % | 54,6 % | 262 |
| Lidköping | 34,2 % | 51,1 % | 2 059 |
| Herrljunga | 32,6 % | 59,1 % | 132 |
| Essunga | 31,2 % | 44,2 % | 77 |
| Dals-Ed | 31,1 % | 44,3 % | 61 |
| Grästorp | 30,6 % | 50,6 % | 85 |
| Karlsborg | 30,1 % | 46,0 % | 113 |
| Alingsås | 29,9 % | 49,8 % | 1 590 |
| Bengtsfors | 26,8 % | 48,8 % | 123 |
| Svenljunga | 26,4 % | 52,1 % | 144 |
| Gullspång | 25,3 % | 44,6 % | 83 |
Rena elbilar är bilar med enbart eldrift. Laddbara bilar omfattar även laddhybrider. Siffrorna avser nyregistrerade personbilar i kommunen, inte hela bilparken; andelen elbilar i trafik är lägre. Källa: SCB/Trafikanalys, till och med september 2026.