Kommun i Västmanlands län
Trafiksäkerhet i Sala
Under 2021–2025 omkom 2 personer och 43 skadades svårt i trafikolyckor i Sala. Det motsvarar 39,4 dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år, mot 18,2 i riket. Det är den 36:e högsta nivån bland 290 kommuner. 2025 omkom 2 personer, 4 skadades svårt och 29 lindrigt. Jämfört med 2016–2020 har antalet dödade och svårt skadade per invånare minskat med 22 procent.
Olyckorna över tid
Omkomna och svårt skadade per år
Sala, 2002–2025
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Omkomna | Svårt skadade | |
|---|---|---|
| 2002 | 4 | 18 |
| 2003 | 2 | 9 |
| 2004 | 3 | 9 |
| 2005 | 2 | 7 |
| 2006 | 0 | 13 |
| 2007 | 1 | 19 |
| 2008 | 1 | 10 |
| 2009 | 6 | 10 |
| 2010 | 1 | 17 |
| 2011 | 6 | 21 |
| 2012 | 0 | 20 |
| 2013 | 1 | 18 |
| 2014 | 1 | 5 |
| 2015 | 0 | 7 |
| 2016 | 1 | 11 |
| 2017 | 0 | 7 |
| 2018 | 0 | 12 |
| 2019 | 0 | 9 |
| 2020 | 1 | 16 |
| 2021 | 0 | 7 |
| 2022 | 0 | 11 |
| 2023 | 0 | 7 |
| 2024 | 0 | 14 |
| 2025 | 2 | 4 |
Dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år
glidande femårsgenomsnitt, Sala jämfört med riket
Sala: 62,2 (2006) till 39,4 (2025), högst 92,7 (2013); Riket: 52,4 (2006) till 18,2 (2025).
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Period | Sala | Riket |
|---|---|---|
| 2006 | 62,2 | 52,4 |
| 2007 | 60,5 | 50,2 |
| 2008 | 60,6 | 47,4 |
| 2009 | 64,5 | 45,6 |
| 2010 | 72,8 | 42,6 |
| 2011 | 85,7 | 40,2 |
| 2012 | 85,5 | 37,7 |
| 2013 | 92,7 | 35,2 |
| 2014 | 83,1 | 32,4 |
| 2015 | 72,6 | 31,2 |
| 2016 | 58,4 | 29,2 |
| 2017 | 46,1 | 27,4 |
| 2018 | 39,4 | 26,1 |
| 2019 | 41,7 | 24,9 |
| 2020 | 50,2 | 22,9 |
| 2021 | 45,6 | 21,4 |
| 2022 | 48,9 | 20,4 |
| 2023 | 44,5 | 19,3 |
| 2024 | 48,9 | 18,5 |
| 2025 | 39,4 | 18,2 |
Lindrigt skadade per år
Sala; påverkas också av hur ofta polisen rapporterar lindriga olyckor
Sala: 49 (2002) till 29 (2025), högst 84 (2005), lägst 28 (2024).
Källa: Trafikanalys, vägtrafikskador (Sveriges officiella statistik)
Visa siffrorna
| Period | Sala |
|---|---|
| 2002 | 49 |
| 2003 | 73 |
| 2004 | 73 |
| 2005 | 84 |
| 2006 | 75 |
| 2007 | 63 |
| 2008 | 73 |
| 2009 | 48 |
| 2010 | 45 |
| 2011 | 47 |
| 2012 | 63 |
| 2013 | 49 |
| 2014 | 58 |
| 2015 | 67 |
| 2016 | 62 |
| 2017 | 42 |
| 2018 | 58 |
| 2019 | 56 |
| 2020 | 35 |
| 2021 | 46 |
| 2022 | 40 |
| 2023 | 52 |
| 2024 | 28 |
| 2025 | 29 |
Kommunerna i Västmanlands län
| Kommun | Per 100 000, 2021–2025 | Omkomna | Svårt skadade | Omkomna 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Arbogaomkomna 3, svårt skadade 22, 2021–2025 | 35,7 | 3 | 22 | 0 |
| Fagerstaomkomna 1, svårt skadade 18, 2021–2025 | 28,8 | 1 | 18 | 1 |
| Hallstahammaromkomna 2, svårt skadade 34, 2021–2025 | 43,3 | 2 | 34 | 0 |
| Kungsöromkomna 0, svårt skadade 16, 2021–2025 | 36,8 | 0 | 16 | 0 |
| Köpingomkomna 3, svårt skadade 34, 2021–2025 | 28,5 | 3 | 34 | 0 |
| Norbergomkomna 1, svårt skadade 4, 2021–2025 | 18,1 | 1 | 4 | 0 |
| Salaomkomna 2, svårt skadade 43, 2021–2025 | 39,4 | 2 | 43 | 2 |
| Skinnskattebergomkomna 3, svårt skadade 10, 2021–2025 | 60,1 | 3 | 10 | 0 |
| Surahammaromkomna 3, svårt skadade 9, 2021–2025 | 24,2 | 3 | 9 | 0 |
| Västeråsomkomna 10, svårt skadade 171, 2021–2025 | 22,7 | 10 | 171 | 2 |
Dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år, 2021–2025. Länet: 30,4, riket: 18,2.
Senaste trafikolyckorna enligt polisen
- 30 okt 16.22 Trafikolycka, Sala
- 27 okt 04.48 Trafikolycka, vilt, Sala
- 16 okt 19.33 Trafikolycka, vilt, Sala
- 18 jun 17.01 Trafikolycka, Sala
- 23 maj 09.21 Trafikolycka, personskada, Sala
- 29 apr 17.44 Trafikolycka, personskada, Sala
Notiserna är polisens inledande uppgifter och kan ändras, och polisregionerna skriver dem i olika omfattning. De ingår inte i statistiken ovan. Källa: Polismyndigheten, händelsenotiser (polisen.se).
Vanliga frågor om trafiken i Sala
Hur många dör i trafiken i Sala?
Under 2021–2025 omkom 2 personer och 43 skadades svårt i polisrapporterade trafikolyckor i Sala. 2025 omkom 2.
Är trafiken i Sala farligare än i resten av Sverige?
Sala hade 39,4 dödade och svårt skadade per 100 000 invånare och år under 2021–2025, mot 18,2 i riket, den 36:e högsta nivån av 290 kommuner. Olyckorna räknas där de hände, så genomfartstrafik på stora vägar räknas in även när de skadade bor någon annanstans.
Har trafikolyckorna i Sala minskat?
Dödade och svårt skadade per invånare har minskat med 22 procent mellan 2016–2020 och 2021–2025 (50,2 mot 39,4 per 100 000 och år). I riket var förändringen −20 procent.
Så läser du siffrorna
Siffrorna är Trafikanalys officiella statistik över polisrapporterade vägtrafikolyckor med personskada. Varje olycka räknas i kommunen där den hände, så en kommun med en stor genomfartsled får också med olyckor där de skadade bor någon annanstans.
Omkommen är den som dör inom 30 dagar efter olyckan. Svårt skadad är den som enligt polisens bedömning fått en allvarlig skada eller lagts in på sjukhus. Många olyckor, särskilt cykelolyckor utan motorfordon, når aldrig polisen.
Antalen per kommun är små och kan svänga mycket mellan åren. Därför jämför vi fem år i taget och delar med kommunens folkmängd samma år. Placeringen räknas bland 290 kommuner, med högst nivå först.